Finanse publiczne

Strona główna » Aktualności

Aktualności

Bilans budżetu państwa jeszcze nie teraz

2019-03-29, KW

Minister Finansów podpisała rozporządzenie wprowadzające zmiany w rozporządzeniu z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości budżetowej, decydując tym samym o odroczeniu terminu sporządzenia bilansu budżetu państwa. więcej »

Nowe zasady w egzekucji administracyjnej

2019-03-29, KW

Do konsultacji trafił obszerny projekt zmian w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. więcej »

Zmienne prawo podatkowe

2019-03-29, KW

W świetle najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton produkcja prawa w Polsce zwalnia, ale trend ten nie dotyczy prawa podatkowego. więcej »

9 Krajowa Konferencja Kontroli Zarządczej już 25-26 kwietnia w Warszawie!

2019-03-13

Krajowa Konferencja Kontroli Zarządczej w tym roku odbywa się już po raz dziewiąty. Zwyczajowo podsumowane zostaną na niej efekty i defekty już prawie dekadę funkcjonującej kontroli zarządczej w Polsce. Omówione zostaną wyzwania, stawiane przez nowe regulacje i konieczność naprawy systemu w tych obszarach, które nie działają właściwie. więcej »

E-doręczenie zamiast poleconego

2019-03-01, KW

Do konsultacji przekazano projekt ustawy o elektronizacji doręczeń, która umożliwi elektroniczną wymianę korespondencji poleconej. więcej »

Ujęcie gruntów użytkowanych wieczyście

2019-03-01, KW

Pod koniec lutego opublikowano najnowsze stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste w sprawozdaniach finansowych jednostek samorządu terytorialnego, a także w sprawie przekształcenia prawa wieczystego użytkowania tych gruntów w prawo własności. więcej »

Usługa Twój e-PIT – fakty i mity

2019-03-01, KW

Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące udostępnionej w lutym usługi Twój e-PIT polegającej na automatycznym przygotowaniu deklaracji podatkowej za poprzedni rok przez organy administracji skarbowej. więcej »

Czy zmiany w rachunkowości są potrzebne?

2019-02-04, KW

Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji wyrażającej zgodę na wprowadzenie w Polsce obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności więcej »

Będzie nowe prawo zamówień publicznych

2019-02-04, KW

Na stronach RCL opublikowano długo konsultowany projekt zupełnie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych (projekt z 21 stycznia 2019 r.), który ma na celu kompleksowe uregulowanie procedur przetargowych i umów zawieranych pomiędzy zamawiającymi i wykonawcami. Przepisy te zastąpią obecną ustawę z 29 stycznia 2004 r. więcej »

Łatwiejsze rozliczenie z opcją „Twój e-PIT”

2019-02-04, KW

Od 15 lutego br. podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 będą mogli skorzystać z usługi „Twój e-PIT”, dostępnej na Portalu Podatkowym (podatki.gov.pl). Od przyszłego roku opcja ta będzie dostępna także dla rozliczeń PIT-36, PIT-36L i PIT-28. więcej »

« poprzednia