Finanse publiczne

Strona główna » Aktualności

Aktualności

Więcej VAT dzięki JPK

2018-07-18, KW

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport „Przeciwdziałanie wyłudzeniom podatku VAT”, potwierdzający istotny wzrost dochodów z VAT w 2017 r. więcej »

Oficjalne wytyczne w sprawie MPP

2018-07-18, KW

Ministerstwo Finansów opublikowało oficjalne objaśnienia podatkowe w sprawie mechanizmu podzielonej płatności (MPP), wydane na podstawie art. 14a § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. więcej »

Jak zmieni się wskaźnik zadłużenia?

2018-07-18, KW

Rada Ministrów przyjęła w lipcu projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która zmieni zasady zadłużania się samorządów. więcej »

Podatnikowi będzie lżej

2018-06-22, KW

Ministerstwo Finansów opublikowało długą listę uproszczeń, które zamierza wprowadzić w sferze rozliczeń podatkowych. więcej »

Planowanie mniej szczegółowe

2018-06-22, KW

W przyszłym roku mają się zmienić zasady grupowania paragrafów wydatkowych w odniesieniu do planu finansowego jst. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej umożliwi sporządzanie planów finansowych w mniejszej szczegółowości. więcej »

Metodyka należytej staranności

2018-05-17, KW

Po wielu miesiącach konsultacji Ministerstwo Finansów opracowało dokument „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”. więcej »

E-faktury w zamówieniach publicznych

2018-05-17, KW

Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o fakturowaniu elektronicznym w zamówieniach publicznych. Przepisy, które mają wejść w życie 27 listopada 2018 r., wprowadzą obowiązek odbioru i przetwarzania faktur elektronicznych przez zamawiających (w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych). więcej »

Zmiany w rachunkowości i ustawach podatkowych

2018-05-17, KW

W przyszłym roku czekają nas istotne zmiany w ustawie o rachunkowości oraz w ustawach podatkowych, wynikające z obecnie opiniowanego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. więcej »

Czy będzie nowy Kodeks pracy?

2018-04-20, KW

W połowie marca Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła długotrwały proces uzgodnień w sprawie kształtu dwóch ustaw, które miały zastąpić obecnie obowiązujący Kodeks pracy. więcej »

Wniosek o interpretację

2018-04-20, KW

W Ordynacji podatkowej wkrótce mogą się pojawić nowe regulacje dotyczące wydawania interpretacji prawa podatkowego. więcej »

« poprzednia