Finanse publiczne

Strona główna » Aktualności » Metodyka należytej staranności
2018-05-17, KW

Metodyka należytej staranności

Po wielu miesiącach konsultacji Ministerstwo Finansów opracowało dokument „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”.

Rys. B. Brosz

Wskazówki są skierowane do urzędników skarbowych oceniających dochowanie należytej staranności przez przedsiębiorców. W ocenie resortu na razie jest zbyt wcześnie na przedstawienie dokumentu adresowanego bezpośrednio do podatników. Minister Teresa Czerwińska wyjaśniła jednak, że wytyczne stanowią również „swoisty drogowskaz dla przedsiębiorców – wskazujący, czym w ocenie należytej staranności kierują się urzędnicy”.

Jeżeli podatnik podejmie działania wymienione w dokumencie zaprezentowanym przez resort, istotnie zwiększa się prawdopodobieństwo dochowania przez niego należytej staranności. Dopiero zignorowanie obiektywnych okoliczności wskazujących na to, że transakcja może mieć na celu naruszenie prawa lub oszustwo, powinno skutkować zakwestionowaniem prawa do odliczenia podatku naliczonego. Dokument opublikowano na: tinyurl.com/metodyka- -MF [dostęp: 11.05.2018].