Uchwalona w minionym roku nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wprowadzi – od 20 lutego 2021 r. – istotne zmiany w zasadach umarzania kosztów egzekucyjnych, pozytywne zarówno w kontekście interesów wierzyciela, jak i organów egzekucyjnych.
W ustawie tej pojawi się zapis, że opłata manipulacyjna, opłata egzekucyjna, opłata za czynności egzekucyjne i wydatki egzekucyjne stanowią koszty egzekucyjne. Przewidziano też możliwość całkowitego lub częściowego umorzenia tych kosztów przez organ egzekucyjny prowadzący postępowanie egzekucyjne. Umorzenia będzie można dokonać na wniosek zobowiązanego, na wniosek wierzyciela lub z urzędu.
Umorzenie kosztów egzekucyjnych na wniosek zobowiązanego będzie wymagało zaistnienia ważnego interesu zobowiązanego lub interesu publicznego. Warunki umorzenia kosztów egzekucyjnych na wniosek wierzyciela, na którego wniosek została wszczęta egzekucja, będą zależne od rodzaju czynności egzekucyjnych. W przypadku egzekucji sądowej przejętej przez organ egzekucyjny w wyniku zbiegu egzekucji decyzja o umorzeniu będzie dyktowana ważnym interesem wierzyciela, a w przypadku egzekucji administracyjnej – ważnym interesem publicznym. O umorzeniu kosztów egzekucyjnych z urzędu zadecyduje natomiast kryterium kwotowe – wysokość umarzanych kosztów nie będzie mogła w takim przypadku przekroczyć czterokrotności kosztów upomnienia.
Ponadto postanowiono, że w razie częściowego umorzenia kosztów egzekucyjnych w pierwszej kolejności umarzana będzie opłata egzekucyjna.