Drogą potwierdzenia sald inwentaryzuje się aktywa ujęte w księgach rachunkowych innych jednostek: środki pieniężne na rachunkach bankowych, papiery wartościowe w postaci zdematerializowanej, należności (poza wskazanymi w ustawie wyjątkami) oraz pozostałe aktywa powierzone innym jednostkom do używania lub przechowania.
W przypadkach uznanych za uzasadnione jednostka może wystąpić również z prośbą o potwierdzenie stanu swoich zobowiązań. Ponieważ uor nie narzuca obowiązku potwierdzania stanu zobowiązań, to nie wskazuje też ani terminu, ani częstotliwości takiego potwierdzenia. Jeśli więc jednostka uzna to za potrzebne, może wystąpić z prośbą o potwierdzenie stanu zobowiązań także w marcu.
Należy jednak pamiętać, że właściwą metodą inwentaryzacji zobowiązań jest weryfikacja ich stanu drogą porównania z posiadanymi dokumentami. W uor nie wskazano terminu rozpoczęcia i zakończenia czynności weryfikacyjnych. Określono jedynie, że weryfikacja powinna mieć miejsce co roku, według stanu na dzień bilansowy. Oznacza to, że czynności związane z weryfikacją mogą być przeprowadzane nawet do 25 marca.
Czy tak samo jest z potwierdzeniem salda? Niestety kontrolujący najczęściej uznają, że wszystkie czynności związane z inwentaryzacją drogą potwierdzenia stanu, włącznie ze zwrotnym otrzymaniem takiego potwierdzenia, powinny być wykonane w ściśle określonych ramach czasowych – od początku ostatniego kwartału danego roku do 15. dnia roku następnego. Jeśli więc do 15 stycznia jednostka nie uzyska od kontrahenta potwierdzenia, powinna zweryfikować salda potwierdzanych aktywów według stanu na 31 grudnia.