Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno bodaj na wszystkich sferach działalności społecznej, gospodarczej czy publicznej. Nie ominęła również jednostek sektora finansów publicznych oraz realizowanych przez nie projektów unijnych.
Ustawodawca odpowiednio zareagował, dostrzegając ryzyko wpływu pandemii na realizację projektów unijnych przez jednostki sektora publicznego, i wprowadził do obrotu prawnego ustawę z dnia 3 kwietnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r.
W regulacjach tej ustawy przewidziano szereg korzystnych dla beneficjentów rozwiązań. Przede wszystkim zyskali oni możliwość dokonania zmian projektów, które nie były wcześniej możliwe ze względu na art. 52a ustawy wdrożeniowej (a więc zmian, które prowadziłyby do negatywnej oceny projektu w świetle kryteriów obowiązujących w naborze wniosków o dofinansowanie). Ponadto wprowadzone przepisy wyłączyły finansową odpowiedzialność beneficjentów za nieprawidłowości w projektach, do których wystąpienia przyczyniła się pandemia.
Przedstawiciele jsfp coraz bardziej nerwowo spoglądają na kalendarz. Ustawa z dnia 3 kwietnia 2020 r. obowiązuje jedynie do końca tego roku. Tymczasem nie dość, że pandemia COVID-19 nie odpuszcza, to skala zakażeń jeszcze rośnie.
Pojawia się jednak dla beneficjentów nadzieja. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że podjęto prace nad przedłużeniem stosowania wspomnianej ustawy do 31 grudnia 2023 r., a więc do końca okresu n+3 obecnej perspektywy finansowej (2014–2020).