Do jakiego rodzaju kosztów należy przyporządkować wydatek bieżący klasyfikowany w § 471 „Wpłaty na PPK finansowane przez podmiot zatrudniający”?
Na pytania odpowiada Elżbieta Gaździk – specjalistka z zakresu rachunkowości budżetowej z wieloletnim doświadczeniem w pracy głównej księgowej jsfp.
Od 1 stycznia 2021 r. jednostki sektora finansów publicznych są zobowiązane wdrożyć przepisy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), a więc wybrać instytucję finansową oraz zawrzeć umowę o zarządzanie PPK i umowę o prowadzenie PPK. W konsekwencji konieczne stanie się pierwsze naliczenie i potrącenie wpłaty do PPK z wynagrodzenia uczestnika tego systemu oraz naliczenie wpłaty finansowanej przez podmiot zatrudniający, a następnie – odprowadzenie tych wpłat do wybranej instytucji finansowej. Od stycznia 2021 r. operacje te powinny znaleźć odzwierciedlenie w planie finansowym, klasyfikacji budżetowej, ewidencji księgowej oraz sprawozdawczości jednostki.
W celu właściwego ujmowania wydatków obciążających koszty pracodawcy związane z PPK wprowadzono nowy paragraf wydatkowy 471 „Wpłaty na PPK finansowane
przez podmiot zatrudniający”.
Finansowane przez pracodawcę wpłaty na PPK stanowią świadczenia na rzecz pracownika, dlatego należy je
ujmować w księgach rachunkowych następująco:
-
- naliczenie wpłaty:
- Wn 405 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia” (analityka: § 471);
- Ma 240 „Pozostałe rozrachunki” (analityka: podmiot zarządzający PPK);
- przekazanie wpłaty do instytucji finansowej:
- Wn 240 „Pozostałe rozrachunki” (analityka: podmiot zarządzający PPK);
- Ma 130 „Rachunek bieżący jednostki” (analityka: § 471).
- naliczenie wpłaty: