Na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa został utworzony Fundusz Pomocy. Jego celem jest zapewnienie środków na finansowanie, dofinansowanie albo zwrot wydatków lub kosztów poniesionych na zadania związane z udzielaniem wsparcia obywatelom Ukrainy od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. Co istotne, środki Funduszu mogą być przeznaczone na zadania realizowane na terytorium Polski i poza nim.
Finansowanie lub dofinansowanie może zostać udzielone jednostkom sektora finansów publicznych oraz jednostkom spoza tego sektora za pośrednictwem dysponentów części budżetowych. Środki dla poszczególnych dysponentów są gromadzone na wyodrębnionych rachunkach pomocniczych Funduszu. Bank Gospodarstwa Krajowego – na podstawie dyspozycji Prezesa Rady Ministrów – zawiera z dysponentami części budżetowych porozumienia określające sposób i terminy przekazywania, rozliczania i zwrotu środków oraz wykazywania ich w sprawozdawczości.
Jednostki sektora finansów publicznych (w tym również jednostki im podległe i przez nie nadzorowane) realizujące zadania Funduszu muszą w terminie 15 dni od dnia upływu każdego kwartału poinformować organ, od którego otrzymały środki, o wysokości niewykorzystanych środków pochodzących z Funduszu według stanu na koniec danego kwartału.
Rozwiązanie to należy ocenić pozytywnie, ponieważ umożliwi ono sprawne realizowanie wszelkich form pomocy dla uchodźców z Ukrainy.