W sierpniu br. jednostka budżetowa zgodnie z decyzją kierownika jednostki dokonała likwidacji częściowo zamortyzowanego środka trwałego. Do czasu likwidacji środek trwały był używany. Do którego miesiąca jednostka powinna dokonywać odpisów amortyzacyjnych? Jak ująć likwidację tego składnika majątkowego w księgach rachunkowych jednostki?
Na pytania odpowiada Elżbieta Gaździk – ekspertka z zakresu rachunkowości budżetowej.
Stosownie do postanowień art. 40 ust. 1 ustawy o finansach publicznych (dalej: ufp) jednostki budżetowe są zobowiązane do prowadzenia rachunkowości zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości (dalej: uor), z uwzględnieniem przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ufp.
W art. 32 uor wskazano, że rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, a jej zakończenie – nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego albo przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia niedoboru.
To oznacza, że jednostka, która zlikwidowała środek trwały w sierpniu, powinna właśnie za sierpień dokonać ostatniego odpisu amortyzacyjnego, a wartość niezamortyzowanej części środka trwałego – odnieść w ciężar funduszu jednostki.
Księgowe ujęcie likwidacji częściowo zamortyzowanego środka trwałego musi uwzględniać zasady określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W świetle tych przepisów jednostka powinna zaewidencjonować opisane operacje w sposób przedstawiony na schemacie.