Ośrodek pomocy społecznej działający w formie jednostki budżetowej otrzymał darowiznę w postaci artykułów spożywczych. Umowa darowizny nie określała jej wartości. W jaki sposób ująć otrzymane artykuły w księgach rachunkowych i jak je wycenić?
Na pytania odpowiada Elżbieta Gaździk – ekspertka z zakresu rachunkowości budżetowej.
W myśl ogólnej zasady darowiznę rzeczową ujmuje się w księgach rachunkowych w wartości wynikającej z umowy darowizny. Jeżeli wartość ta nie została określona w umowie, to należy postąpić zgodnie z postanowieniami art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości i wycenić otrzymany składnik według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.
Sposób ewidencji zdarzeń zachodzących w jednostkach budżetowych został określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W świetle tych przepisów nieodpłatnie otrzymane (w tym będące przedmiotem darowizny) środki obrotowe zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych ujmowanych po stronie Ma konta 760 „Pozostałe przychody operacyjne”.
Jeśli otrzymane w drodze darowizny artykuły spożywcze zostaną objęte ewidencją magazynową, zapisy w księgach rachunkowych będą przebiegać następująco:
1. Otrzymanie darowizny w postaci artykułów spożywczych:
- Wn 310 „Materiały”,
- Ma 760 „Pozostałe przychody operacyjne”.
2. Wydanie otrzymanych przez jednostkę artykułów spożywczych do zużycia:
- Wn 401 „Zużycie materiałów i energii”,
- Ma 310 „Materiały”.
W przypadku gdy otrzymane artykuły spożywcze zostaną od razu wydane do zużycia, należy ująć je w księgach rachunkowych zapisem:
- Wn 401 „Zużycie materiałów i energii”,
- Ma 760 „Pozostałe przychody operacyjne”.