Sporządzenie aktualnej i „dopasowanej” do potrzeb jednostki polityki rachunkowości jest nie lada wyzwaniem. Trzeba w niej bowiem uwzględnić nie tylko zasady określone w ustawie o rachunkowości, ale także szczególne reguły gospodarki finansowej konkretnego podmiotu oraz przyjęte w nim rozwiązania ewidencyjne, techniczne czy organizacyjne, takie jak procedura rozliczania podatku VAT, sposób działania systemu informatycznego służącego do prowadzenia ksiąg rachunkowych czy też zakres informacji wykorzystywanych przez komórki wewnętrzne (np. ds. audytu, kontroli zarządczej czy controllingu).
Polityka rachunkowości powinna być na bieżąco aktualizowana, tak by jej treść była dostosowana do nowelizacji przepisów czy zmian w funkcjonowaniu jednostki. Obecnie przed osobami odpowiedzialnymi za opracowanie i aktualizację tego dokumentu stoją nowe wyzwania, w szczególności ujęcie w nim zasad postępowania z dokumentami elektronicznymi, dostosowanie zakładowego planu kont do ciągłych zmian w otoczeniu prawnym oraz opisanie sposobu powiązania systemu finansowo-księgowego jednostki z innymi systemami informatycznymi i bazami danych, z których ona korzysta.
Aktualnie – ze względu na ryzyko utraty newralgicznych danych – nie zaleca się publikowania treści polityki rachunkowości w BIP-ie jednostki. Zgodnie z art. 71 uor politykę rachunkowości należy przechowywać w należyty sposób oraz chronić przed niedozwolonymi zmianami, nieupoważnionym rozpowszechnianiem, uszkodzeniem lub zniszczeniem. Udostępnienie jej treści (w całości lub w części) do wglądu osobie trzeciej na terenie jsfp wymaga zgody kierownika jednostki lub osoby przez niego upoważnionej, a wydanie dokumentacji poza siedzibę zarządu (oddziału) jednostki oznacza dodatkowo konieczność pozostawienia w jsfp potwierdzonego spisu przejętych dokumentów.