Na mocy ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw zostanie zmodyfikowany układ treści ustawy Ordynacja podatkowa (dalej: op). Przepisy, które regulują zasady wygasania wydanych decyzji o odroczeniu terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej (wraz z odsetkami za zwłokę) oraz o rozłożeniu na raty podatku lub zaległości podatkowej, będą przeniesione z działu IV op „Postępowanie podatkowe” do działu III op „Zobowiązania podatkowe”. W konsekwencji dotychczasowe unormowania ujęte w art. 259 op będą funkcjonować jako nowy art. 67da op.
Zmiany te wejdą w życie 25 marca br. Po tej dacie niedotrzymanie terminu płatności trzech rat (niekoniecznie kolejnych), na jakie zostały rozłożone podatek lub zaległość podatkowa, spowoduje wygaśnięcie z mocy prawa decyzji o tego rodzaju uldze w spłacie w zakresie wszystkich niezapłaconych rat. Dzięki zmianie op będzie można stosować omawiane rozwiązania nie tylko do podatków i opłat, ale także do wszystkich niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym.
Na mocy regulacji przejściowych dotychczasowe przepisy będą jeszcze stosowane do wygaśnięcia wydanych przed 25 marca br.:
- decyzji o odroczeniu terminu płatności albo o rozłożeniu na raty zapłaty podatku lub zaległości podatkowej;
- decyzji lub postanowień o odroczeniu terminu płatności albo o rozłożeniu na raty zapłaty należności pieniężnej, do których mają zastosowanie przepisy działu III op.