Wiele przepisów ustawy o rachunkowości wymaga zmian. To, jaki może być ich kierunek, wskazuje raport zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w zakładce „Modernizacja ustawy o rachunkowości” (tinyurl.com/mf-reforma-uor). Raport został przygotowany w ramach projektu „Reforma systemu księgowego ze szczególnym uwzględnieniem cyfryzacji”. Jego celem było przede wszystkim zidentyfikowanie w przepisach uor tych obszarów, które wymagają ewentualnego doprecyzowania, uporządkowania lub uspójnienia.
Zespół ekspertów oceniający poszczególne regulacje przypisał wyodrębnionym zagadnieniom priorytet (wysoki, średni lub niski) oraz określił, czy z konkretnymi obszarami wiąże się potrzeba wprowadzenia usprawnień, wypełnienia luki prawnej, skorygowania przeregulowanych treści lub usunięcia niespójności z innymi przepisami. Wytypowali zagadnienia do dyskusji i zaproponowali wstępne rozwiązania bądź ogólny kierunek zmian. Wskazali także dalsze fazy realizacji projektu, w tym potrzebę pogłębionej analizy obszarów uznanych za priorytetowe oraz kosztu wdrożenia ewentualnych zmian prawnych i prowadzenia rachunkowości po ich wejściu w życie.
Niektórym z proponowanych kierunków zmian warto się przyjrzeć pod kątem oceny obecnego stosowania przepisów ustawy w praktyce jednostek sektora finansów publicznych, w tym w świetle wystąpień pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli i regionalnych izb obrachunkowych.