Czy wartość rocznej korekty podatku VAT dotyczącej 2023 r., a ujętej w deklaracji VAT za styczeń 2024 r. należało uwzględnić w księgach rachunkowych roku 2023? Jeżeli tak, to czy prawidłowe było zaksięgowanie tej korekty na koncie 225 w korespondencji z kontem 760 lub 761? Czy konieczne jest przeksięgowanie jej z konta 225 na konto 800?
Na pytania odpowiada Elżbieta Gaździk – specjalistka z zakresu rachunkowości budżetowej z wieloletnim doświadczeniem w pracy głównej księgowej jsfp.
W art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) ustawodawca wskazał, że do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić w postaci zapisu każde zdarzenie, które w tym okresie nastąpiło. Taki obowiązek wynika również z treści art. 6 ust. 1 uor, zgodnie z którym jednostka musi ująć w księgach rachunkowych wszystkie przypadające na jej rzecz przychody oraz obciążające ją koszty związane z tymi przychodami. To oznacza, że wynik sporządzenia rocznej korekty VAT – jako przychód lub koszt niezwiązany bezpośrednio z podstawową działalnością jednostki – podlega ujęciu w księgach rachunkowych roku 2023:
- w przypadku gdy w wyniku rocznej korekty VAT jednostce przysługuje zwrot podatku, kwotę tę należy ująć na kontach:
- Wn 225 „Rozrachunki z budżetami”;
- Ma 760 „Pozostałe przychody operacyjne”;
- w przypadku gdy w wyniku rocznej korekty VAT jednostka jest zobowiązana do zapłaty podatku na rzecz urzędu skarbowego, kwotę tę należy zaewidencjonować na kontach:
- Wn 761 „Pozostałe koszty operacyjne”;
- Ma 225 „Rozrachunki z budżetami”.
Saldo powstałe na koncie 225 nie podlega przeksięgowaniu w 2023 r. na konto 800 „Fundusz jednostki”. Będzie ono stanowiło bilans zamknięcia roku 2023 i bilans otwarcia roku 2024. Rozliczenie wspomnianego salda nastąpi w 2024 r. – odpowiednio przez zwrot lub zapłatę VAT.