Jednostka budżetowa otrzymała od komornika zawiadomienie o zajęciu wierzytelności kontrahenta, który ma zawartą z jednostką umowę na usługi porządkowe i co miesiąc wystawia fakturę za zrealizowane prace. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych operacje związane z zaistniałym stanem faktycznym?
Na pytania odpowiada Elżbieta Gaździk – specjalistka z zakresu rachunkowości budżetowej z wieloletnim doświadczeniem w pracy głównej księgowej jsfp.
Ewidencja rozliczeń prowadzonych z komornikiem powinna przebiegać w sposób zgodny z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: rozporządzenie w sprawie rachunkowości budżetowej). W świetle tego załącznika wspomniane w pytaniu rozliczenia należy księgować na koncie 240 „Pozostałe rozrachunki”, na którym ujmuje się między innymi zobowiązania nieobjęte ewidencją na kontach 201–234. W związku z tym operacje te powinny być zaewidencjonowane w następujący sposób:
- Zajęcie wierzytelności przez komornika (kwota zajętej wierzytelności):
- Wn 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”;
- Ma 240 „Pozostałe rozrachunki”.
- Faktura za usługi porządkowe za dany miesiąc:
- Wn 402 „Usługi obce”;
- Ma 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami.
- Przekazanie zajętej wierzytelności na rachunek bankowy komornika – w kwocie nie wyższej niż wartość faktury wystawionej przez kontrahenta (określonej w pkt 1):
- Wn 240 „Pozostałe rozrachunki”;
- Ma 130 „Rachunek bieżący jednostki” (subkonto wydatków).