W świetle art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (uondfp) odpowiedzialność tę mogą ponosić pracownicy jsfp lub inne osoby, którym odrębną ustawą lub na jej podstawie powierzono wykonywanie w danej jsfp obowiązków objętych reżimem uondfp. Do tego grona można zaliczyć także głównych księgowych, ponieważ na mocy ustawy o finansach publicznych (ufp) realizują zadania związane z inwentaryzacją (drogą potwierdzenia sald i weryfikacji) oraz wstępną kontrolą zgodności operacji z planem finansowym.
Jednocześnie na podstawie art. 53 ust. 2 ufp kierownik jednostki może powierzyć głównemu księgowemu określone obowiązki w zakresie gospodarki finansowej. Warto więc przeanalizować regulamin organizacyjny lub indywidualny zakres czynności, aby ustalić, czy niewykonanie lub nienależyte wykonanie któregoś z tych zadań może naruszać dyscyplinę finansów publicznych. Poza obowiązkami z zakresu rachunkowości będą to chociażby wszelkie czynności związane z ustalaniem, pobieraniem i egzekwowaniem należności stanowiących dochody budżetowe czy z odprowadzaniem pobranych dochodów w jednostkach budżetowych. Niejednokrotnie wątpliwości budzą regulaminowe zapisy „terminowe rozliczanie inwestycji” czy „ustalanie przypadających jednostce należności”. Pojawia się bowiem pytanie, który z pracowników jednostki powinien ponosić odpowiedzialność np. za nienaliczenie i niedochodzenie należnych kar umownych.
Nie można zapominać, że na podstawie art. 54 ust. 7 ufp główny księgowy ma prawo żądać od kierowników innych komórek, aby udzielili mu niezbędnych informacji i wyjaśnień oraz udostępnili do wglądu różne dokumenty i wyliczenia. Może też wnioskować do kierownika jednostki o określenie trybu, zgodnie z którym inne komórki będą wykonywały prace gwarantujące prawidłowość gospodarki finansowej, ewidencji księgowej, kalkulacji kosztów i sprawozdawczości finansowej.