Miała być gorąca jesień, a będzie gorący początek roku. To efekt kolejnego przesunięcia terminu wdrożenia e-doręczeń w administracji publicznej. Obecnie z art. 155 ustawy o doręczeniach elektronicznych oraz komunikatu opublikowanego 19 lipca 2024 r. przez ministra cyfryzacji (DzU poz. 1078) wynika, że posiadanie aktywnego adresu do doręczeń elektronicznych będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2025 r., a nie 1 października 2024 r.
W związku z tym, że termin wejścia w życie omawianych przepisów był już kilkukrotnie przesuwany, automatycznie nasuwa się pytanie, czy za jakiś czas możemy się spodziewać kolejnego komunikatu odraczającego konieczność stosowania e-doręczeń. W mojej ocenie jest to najprawdopodobniej ostatnia zmiana i kolejnej nie będzie. Ma to m.in. związek z planowaną nowelizacją ustawy o doręczeniach elektronicznych, która zgodnie z przyjętymi założeniami powinna usprawnić cały proces. Projekt nowelizacji udostępniony na stronach Ministerstwa Cyfryzacji (tinyurl.com/mc-projekt) zakłada, że stosowanie doręczeń elektronicznych musi być wdrożone do końca 2025 r. Wprowadzenie tak długiego okresu przejściowego pozwoli podmiotom publicznym stopniowo dostosowywać się do nowego sposobu prowadzenia korespondencji i wprowadzać systemy elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD).
Ciągły rozwój technologii i toczące się obecnie procesy legislacyjne wskazują, że doręczenia elektroniczne są nieuchronne. Warto wykorzystać ten czas na przygotowanie się do nadchodzących zmian, zwłaszcza w jednostkach, które nie wdrożyły jeszcze systemu EZD i prowadzą tradycyjną korespondencję z wykorzystaniem papierowych książek nadawczych.