W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustaw o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o opłacie skarbowej (druk nr 741). Zaproponowane regulacje przewidują, że wraz z początkiem przyszłego roku nastąpią najistotniejsze od kilkunastu lat zmiany w podatku od nieruchomości. To konsekwencja dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2023 r. dotyczących definiowania budowli i opodatkowania garaży.
W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych mają się pojawić definicje budynku, budowli i obiektu budowlanego, które nie będą odwoływać się do przepisów prawa budowlanego. Jednocześnie ustawodawca w załączniku do przywołanej ustawy zamierza zamieścić listę obiektów, które nie będą traktowane jako budynki w ramach ustalania podatku od nieruchomości. W prawidłowym określeniu przesłanek uznawania danego obiektu budowlanego za budynek ma też pomóc zdefiniowanie terminów „roboty budowlane” i „trwałe związanie z gruntem”.
Zaproponowane zmiany należy ocenić pozytywnie, jednak w wielu sytuacjach w praktyce wciąż będą się pojawiać problemy interpretacyjne, a wraz z nimi – kontrowersje. Do takich skomplikowanych kwestii można zaliczyć opodatkowanie paczkomatów, klarowne zdefiniowanie obiektów, w których mogą być gromadzone materiały, czy doprecyzowanie pojęcia urządzenia budowlanego. Można więc założyć, że zaplanowane zmiany nie będą ostatnimi, jakie czekają nas w systemie podatków samorządowych.