Artykuł pochodzi z wydania: Grudzień 2024
W kwartalnych sprawozdaniach Rb-50 wykazuje się kwoty dochodów i wydatków związanych z wykonywaniem zadań zleconych jst. Zakres danych ujętych w tym sprawozdaniu zależy między innymi od rodzaju jednostki oraz realizowanych zadań.
Szczegółowe wytyczne w zakresie sporządzania i przekazywania sprawozdania Rb-50 zawiera rozdział 9 załącznika nr 37 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (dalej: rozporządzenie).
Ogólne zasady
Sprawozdanie Rb-50 jest sprawozdaniem kwartalnym. Składa się z części dochodowej i wydatkowej. Obejmuje bowiem swoim zakresem dochody z tytułu otrzymanych dotacji na zadania z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych jst, a także wydatki poniesione przez jst na realizację tych zadań (do wysokości otrzymanych dotacji).
Przy wypełnianiu omawianego sprawozdania obowiązują wszystkie zasady sporządzania sprawozdań budżetowych określone w rozporządzeniu. Kwoty podane w poszczególnych pozycjach powinny wynikać z ewidencji księgowej. Wyraża się je w złotych i groszach – stosownie do zasad obowiązujących przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych.
Kierownicy jednostek sporządzających sprawozdanie Rb-50 – zarówno o dotacjach, jak i o wydatkach – są zobowiązani wypełnić to sprawozdanie rzetelnie oraz prawidłowo pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym, a następnie terminowo przekazać właściwym odbiorcom. Ewentualne nieprawidłowości stwierdzone w sprawozdaniach jednostkowych przez odbiorców tych sprawozdań muszą być usunięte przed włączeniem zawartych w nich danych do sprawozdań zbiorczych. Usunięcie nieprawidłowości powinno nastąpić w terminach, które umożliwiają odbiorcom sporządzenie tych sprawozdań. W takich przypadkach należy pamiętać o wprowadzeniu odpowiednich zapisów korygujących w księgach rachunkowych danego okresu sprawozdawczego.
Sprawozdanie Rb-50 sporządza się wyłącznie w formie elektronicznej i opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Sprawozdanie jednostkowe musi być podpisane przez kierownika jednostki i głównego księgowego, a sprawozdanie zbiorcze – przez przewodniczącego zarządu jst i skarbnika lub osoby przez nich upoważnione. Zarządy jst przekazują sprawozdanie w formie dokumentu elektronicznego do dysponentów środków z wykorzystaniem aplikacji Besti@. Ci natomiast przesyłają je do Informatycznego Systemu Obsługi Budżetu Państwa (TREZOR) oraz do wiadomości właściwej regionalnej izby obrachunkowej za pośrednictwem aplikacji Besti@. W przypadku gdy terminowe przekazanie sprawozdań jest niemożliwe z powodu awarii systemu informatycznego, przekazuje się je nie później niż pierwszego dnia roboczego następującego po dniu usunięcia awarii.
Jednostki organizacyjne, które bezpośrednio realizują zadania z zakresu administracji rządowej i inne zadania zlecone jst ustawami, oraz jednostki obsługujące sporządzają sprawozdanie jednostkowe Rb-50 o wydatkach w szczegółowości określonej przez zarząd jst (który może oczekiwać wykazania wydatków według działów, rozdziałów i paragrafów lub działów, rozdziałów i grup paragrafów). Zarząd jst sporządza sprawozdanie jednostkowe Rb-50 o dotacjach i zbiorcze sprawozdanie Rb-50 o wydatkach, a następnie przesyła je w formie elektronicznej dysponentom przekazującym dotacje – Krajowemu Biuru Wyborczemu oraz odpowiedniemu urzędowi wojewódzkiemu.
Miasta na prawach powiatu sporządzają oddzielne sprawozdania Rb-50 dla zadań gminnych i powiatowych. Jeśli na mocy odrębnych przepisów zadanie z zakresu administracji rządowej jest realizowane przez jst na podstawie porozumień z innymi jst, to sprawozdania powinny być sporządzone przez jednostki przekazujące i otrzymujące dotacje.
Terminy przekazywania sprawozdań
Jednostki bezpośrednio realizujące zadania i jednostki obsługujące przekazują zarządowi jst jednostkowe sprawozdania Rb-50 o wydatkach do 10. dnia po upływie pierwszego, drugiego i trzeciego kwartału. Jednostkowe sprawozdania tych podmiotów za cztery kwartały muszą być natomiast przekazane do 31 stycznia roku następnego. Zarząd jst przekazuje sprawozdania do dysponentów środków oraz regionalnej izby obrachunkowej odpowiednio do 14. dnia po upływie okresu sprawozdawczego (w przypadku sprawozdań za jeden, dwa i trzy kwartały) oraz do 15 lutego roku następnego (w przypadku sprawozdania za cztery kwartały). Jeżeli termin przekazania sprawozdania przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to należy je przekazać w pierwszym dniu roboczym następującym po tym dniu.
Trzeba pamiętać, że sprawozdania za cztery kwartały są przekazywane również do wiadomości do NIK-u na elektroniczną skrzynkę podawczą. Poza tym jednostkowe sprawozdania otrzymane od jednostek organizacyjnych za cztery kwartały oraz zbiorcze są też przekazywane do wiadomości GUS-u z wykorzystaniem aplikacji Besti@.
Korekty sprawozdań
Sprawozdania Rb-50 za jeden, dwa i trzy kwartały można skorygować do 3 dni po terminie przekazania sprawozdań odpowiednio przez jednostki bezpośrednio realizujące zadania, jednostki obsługujące oraz zarządy jst. Po tym terminie korekty mogą być dokonane po uzgodnieniu z jednostką otrzymującą sprawozdanie lub uwzględnione w sprawozdaniu za kolejny okres sprawozdawczy.
Korekty sprawozdań za cztery kwartały mogą być wprowadzane przez jednostki bezpośrednio realizujące zadania i jednostki obsługujące w terminie do 10 kwietnia, a przez zarządy jst – w terminie do 25 kwietnia roku następującego po roku budżetowym. Po 25 kwietnia sprawozdania mogą być korygowane tylko po uzgodnieniu z dysponentami środków budżetu państwa przekazującymi dotacje.
[…]
Aleksandra Bieniaszewska, Barbara Wołczak
Autorki pracują w państwowej jednostce budżetowej. Są ekonomistkami, specjalistkami z zakresu sprawozdawczości budżetowej i finansów publicznych.