Ministerstwo Finansów nadal pracuje nad modyfikacją ustawy wprowadzającej obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Projekt z 11 kwietnia nie zakłada zmian w planie etapowego wdrażania tych przepisów przez poszczególne grupy podatników. Uwzględnia jednak niektóre postulaty przedsiębiorców.
Nowością jest wprowadzenie na stałe możliwości dobrowolnego stosowania przez podatników trybu offline24. To z pewnością dobre rozwiązanie. Pozwala na pewną elastyczność i może pomóc w ewentualnych sporach między fiskusem a podatnikiem, gdy trudno będzie ustalić, po czyjej stronie wystąpił błąd w wysyłce faktury (czy nie zadziałał sam KSeF, system księgowy, czy może komputer użytkownika). Dodatkowo resort finansów zaproponował podwyższenie limitu zwolnienia podmiotowego w VAT z 200 000 zł do 240 000 zł.
Niestety ministerstwo nie uwzględniło w pełni uwag samorządów. Wystawca faktury będzie wprawdzie zobowiązany podać na niej NIP jednostki podległej jst (wypełnić pole Podmiot3), tak by jednostka ta miała zapewniony dostęp do swoich faktur. Będzie to jednak tylko zmiana informatyczna, a nie wymóg wprost ujęty w przepisach ustawy o VAT. Na poziomie elementu Podmiot2 (nabywcy) ministerstwo wprowadziło jedynie znacznik stworzony z myślą o samorządach. Oznacza to, że KSeF pozwoli wystawić fakturę bez danych jednostki podległej, jeżeli jej wystawca zignoruje sugestię systemu. Co ważne, dokument ten będzie zgodny z obwiązującymi przepisami. Samorządy muszą więc w inny sposób zabezpieczyć się przed chaosem w fakturach (np. umownie).
