Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia podatkowe dotyczące uznania paragonów fiskalnych za faktury uproszczone. W świetle przepisów obowiązujących od 2013 r. paragon fiskalny jest uznawany za fakturę uproszczoną, jeśli jego wartość nie przekracza 450 zł (100 euro) i jednocześnie zawiera NIP nabywcy. W przypadku udokumentowania sprzedaży fakturą uproszczoną nie wystawia się już dla nabywcy kolejnej (standardowej) faktury. Nabywca powinien więc zgłosić chęć otrzymania takiego dokumentu, zanim sprzedawca zafiskalizuje sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej.
Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów nie ma możliwości wystawienia faktur zbiorczych do paragonów fiskalnych stanowiących faktury uproszczone. Faktury zbiorcze mogą być wystawiane tylko do paragonów, które dokumentują sprzedaż o wartości przekraczającej 450 zł brutto (100 euro) i zawierają NIP nabywcy.
Generalnie dopuszcza się możliwość wystawienia noty korygującej do faktury uproszczonej lub faktury wystawionej na podstawie paragonu fiskalnego. Taka korekta jest jednak niemożliwa, jeśli na paragonie nie umieszczono NIP-u nabywcy.
Ministerstwo przypomniało też, że od 1 stycznia 2021 r. wszyscy podatnicy muszą odrębnie wykazywać faktury uproszczone w nowym JPK_VAT.
Treść objaśnień opublikowano na stronie: tinyurl.com/MF-paragon [dostęp: 22.10.2020].
Treść objaśnień opublikowano na stronie: tinyurl.com/MF-paragon [dostęp: 22.10.2020].