W ramach remontu przeprowadzonego w siedzibie jednostki wymieniono część wyposażenia budynku. Niektóre zdemontowane elementy (np. baterie do umywalek) są nadal sprawne i zdatne do dalszego użytkowania. Decyzją kierownika jednostki zostały przekazane do magazynu. Czy odzyskane materiały powinny zostać wycenione, czy też wystarczy prowadzić dla nich tylko ewidencję ilościową?
Na pytania odpowiada Elżbieta Gaździk – specjalistka z zakresu rachunkowości budżetowej z wieloletnim doświadczeniem w pracy głównej księgowej jsfp.
Każda jednostka powinna rzetelnie, bezbłędnie i na bieżąco ujmować w księgach rachunkowych wszystkie zdarzenia, które wystąpiły w danym okresie sprawozdawczym. Jednym z takich zdarzeń jest odzyskanie materiałów zdatnych do dalszego użytkowania. Ponieważ zakup materiałów został uprzednio odniesiony w koszty, to w momencie odzyskania tych składników majątku ich wartość stanie się dla jednostki przychodem. W związku z tym, że wszelkie odzyski należy wprowadzić na stan magazynowy, jednostka powinna bezwzględnie dokonać ich wyceny zgodnie z postanowieniami art. 28 ust. 2 uor. Przepis ten przewiduje, że w przypadku braku możliwości ustalenia ceny nabycia składnika aktywów wycenia się go według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.
- Wn 310 „Materiały”,
- Ma 760 „Pozostałe przychody operacyjne”.