W wyniku nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2020 r., poz. 1492) zostaną wprowadzone – od 1 stycznia nadchodzącego roku – nowe zasady ustalania i poboru opłaty za korzystanie z zezwoleń na hurtowy obrót napojami alkoholowymi. Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania określone w art. 92 ust. 11 i 21 znowelizowanej ustawy. Na ich podstawie wspomniana opłata będzie pobierana od przedsiębiorcy zaopatrującego przedsiębiorcę, który posiada zezwolenie na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, w napoje alkoholowe w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml. Opłata ta będzie wynosić dodatkowo 25 zł za każdy pełny litr 100% alkoholu w takich opakowaniach. Ustawodawca przewidział też konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty w razie niedopełnienia przez przedsiębiorcę obowiązku złożenia informacji o wielkości sprzedaży napojów alkoholowych.
Jednocześnie wskazano organ właściwy do poboru opłaty za korzystanie z zezwoleń na hurtowy obrót napojami alkoholowymi. Będzie to naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, którego zobowiązano do redystrybucji uzyskanych dochodów z opłat – przekazania ich gminom i Narodowemu Funduszowi Zdrowia (po 50%).
Negatywnym aspektem wprowadzonego rozwiązania jest fiskalizacja kolejnego obszaru działalności gospodarczej. Plusem jest natomiast wskazanie, że to urzędy skarbowe, a nie gminy będą wykonywały nowe obowiązki.