W ramach inwestycji jednostka poniosła wydatki na nabycie składników majątku o jednostkowej wartości mniejszej niż 10 000 zł. Czy powinna zastosować konto 013, czy 011?
Na pytania odpowiada Elżbieta Gaździk – ekspertka z zakresu rachunkowości budżetowej.
Z załącznika nr 3 do rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej wynika, że stan oraz zwiększenia i zmniejszenia wartości środków trwałych ewidencjonuje się na kontach 011 „Środki trwałe” oraz 013 „Pozostałe środki trwałe”.
Na koncie 011 ujmuje się środki trwałe, które są związane z wykonywaną działalnością jednostki oraz podlegają umorzeniu i amortyzacji według stawek amortyzacyjnych. Z kolei na koncie 013 księguje się wydane do używania na potrzeby jednostki środki trwałe, które podlegają umorzeniu lub amortyzacji w pełnej wartości w miesiącu wydania do używania. Szczegółowe zasady ujmowania wartości środków trwałych na wskazanych kontach powinny zostać opisane w polityce rachunkowości obowiązującej w jednostce.
Fakt sfinansowania poszczególnych środków trwałych (bez względu na ich wartość) z wydatków inwestycyjnych nie ma związku ze sposobem ich ujęcia na kontach 011 i 013. Jednostka, ewidencjonując przyjęte do używania środki trwałe, może więc, a nawet powinna w sytuacji opisanej w pytaniu stosować odpowiednio konto 011 lub 013, o ile tylko odmienne reguły nie wynikają z przyjętej w tej jednostce polityki rachunkowości.