Na półtora miesiąca przed datą wejścia w życie przepisów wprowadzających centralny rejestr umów podjęto próbę znaczącej zmiany ich brzmienia. Propozycje te znalazły się w treści uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2186). Obejmują kilka kluczowych obszarów.
Po pierwsze – odpowiedzialność karna za niewprowadzenie lub brak aktualizacji danych w rejestrze ma być zastąpiona odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Po drugie – wartość umów niepodlegających ujawnieniu będzie prawdopodobnie podniesiona z 500 zł brutto na 5000 zł bez VAT. Po trzecie – kierownicy jsfp nie będą podmiotami zobowiązanymi do wprowadzania danych do rejestru, lecz odpowiadającymi za realizację tego zadania. Po czwarte – w miejsce wspólnej dla wszystkich daty wejścia w życie nowych przepisów ma się pojawić trzyetapowy harmonogram ich wdrażania w różnego typu jednostkach.
Na aprobatę na pewno zasługuje rezygnacja z odpowiedzialności karnej za niewprowadzenie danych do rejestru. Wątpliwości budzi natomiast „dziwne” niezdecydowanie ustawodawcy w kwestii minimalnej wartości ujawnianych umów. Tak istotne jej zwiększenie może stawiać pod znakiem zapytania możliwość osiągnięcia pierwotnego celu, jakim miało być zwiększenie przejrzystości i jawności systemu finansów publicznych. Negatywnym aspektem jest z pewnością „kamuflowanie” zmian przez ich wprowadzenie w zupełnie innej ustawie – poświęconej nowelizacji przepisów o charakterze podatkowym.