Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy jednostka, przyjmując politykę rachunkowości, może stosować krajowe standardy rachunkowości (KSR) wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. Rolą Komitetu jest wyjaśnianie zagadnień budzących najwięcej wątpliwości interpretacyjnych podczas stosowania przepisów uor przez pracowników działów finansowo-księgowych zatrudnionych w różnych podmiotach, w tym z sektora finansów publicznych. Tematyka, którą zajmuje się Komitet, jest coraz trudniejsza, co niestety powoduje wydłużenie się procesu opracowywania standardów i stanowisk. Przedstawione w nich rozwiązania stanowią często kompromis osiągnięty w rezultacie wszechstronnej dyskusji między członkami Komitetu i innymi specjalistami z dziedziny rachunkowości.
Do tej pory Komitet wydał 15 standardów oraz 9 stanowisk. W połowie 2022 r. opublikowano KSR nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”. Kontynuowane są także między innymi prace nad projektami standardów „Wartości niematerialne i prawne” oraz „Inwestycje w nieruchomości i wartości niematerialne i prawne”, a także dwóch stanowisk: w sprawie ustalania wartości godziwej na potrzeby rozliczania połączeń jednostek metodą nabycia oraz w sprawie wykazywania działalności przewidzianej do zaprzestania lub zaprzestanej oraz ujawniania informacji na ten temat. W tym roku rozpoczęto też opracowanie projektu stanowiska w sprawie stosowania uproszczeń dopuszczonych w uor.
Warto dodać, że szeroki zakres prac Komitetu obejmuje także aktualizację już opublikowanych standardów i stanowisk, wydawanie rekomendacji oraz opiniowanie projektów nowelizacji uor.