Po raz kolejny znowelizowano ustawę o podatku od spadków i darowizn (DzU z 2020 r., poz. 1761). Zwolnieniem z tego podatku zostaną objęte rzeczy lub prawa majątkowe, nabyte na własność w drodze dziedziczenia lub darowizny przez osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej (określonych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).
W znowelizowanych przepisach przewidziano, że zwolnienie będzie możliwe wówczas, gdy darczyńcą lub spadkodawcą będzie osoba tworząca rodzinę zastępczą lub prowadząca rodzinny dom dziecka, w którym przebywała osoba obdarowana lub spadkobierca.
Należy zauważyć, że w ustawie nowelizującej wprowadzono również przepis przejściowy – ze zwolnienia będą korzystać osoby przebywające aktualnie lub w przeszłości w wymienionych placówkach, jeśli nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze dziedziczenia lub darowizny nastąpiło przed wejściem w życie tej ustawy.
Warto wziąć po uwagę, że podatki od spadków i darowizn stanowią – zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – dochód tych jednostek. Nie sposób zatem zaprzeczyć, że wejście w życie ustawy nowelizującej spowoduje ograniczenie wpływów do budżetów gmin. W zaistniałej sytuacji ważny jest jednak również społeczny aspekt wprowadzonych rozwiązań – nowe regulacje prawne z pewnością przyczynią się bowiem do poprawy sytuacji osób przebywających w zastępczej opiece rodzinnej.
Arkadiusz Sputowski
ekspert z zakresu prawa podatkowego, audytor wewnętrzny