Sprawozdania Rb-27 i Rb-27S odzwierciedlające wykonanie planu dochodów budżetowych są sporządzane na podstawie instrukcji zawartych w załącznikach nr 34 i 36 do rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Zgodnie z tymi regulacjami w obu sprawozdaniach w kolumnie „zaległości netto” wykazuje się należności pozostałe do zapłaty, jeśli termin ich zapłaty minął i mogą być egzekwowane. W rozporządzeniu wspomniano również o pewnych wyłączeniach, ale najistotniejsze jest spełnienie dwóch wymienionych warunków – przekroczenie terminu płatności oraz możliwość egzekwowania tej należności.
Jeśli jednostka skierowała należność do egzekucji komorniczej, może uznać, że obie przesłanki zostały spełnione, i wykazać zaległą należność w kolumnie „zaległości netto”. Inaczej będzie jednak w przypadku przeterminowanych należności od podmiotu, który jest w stanie upadłości. Jak wynika bowiem z art. 146 ust. 1 i 3 ustawy Prawo upadłościowe, postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości, wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Po dniu jej ogłoszenia niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do majątku wchodzącego w skład masy upadłości.
Warto przypomnieć, że w kolejnych okresach sprawozdawczych jednostka zawsze musi zwracać uwagę, czy minął termin zapłaty danej zaległości i czy jednostka ma możliwość jej dochodzenia.