Na jakim koncie i w której pozycji rachunku zysków i strat państwowe jednostki budżetowe powinny ująć dochody z tytułu odsetek od nieterminowych płatności?
Na pytania odpowiada Elżbieta Gaździk – ekspertka z zakresu rachunkowości budżetowej.
W art. 40 ust. 2 pkt 3 ufp wskazano, że odsetki od nieterminowych płatności nalicza się i ewidencjonuje nie później niż na koniec każdego kwartału. Przepisy doprecyzowujące tę zasadę można odnaleźć w § 11 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: rozporządzenie w sprawie rachunkowości budżetowej). Z regulacji tej wynika, że odsetki od należności i zobowiązań, w tym również tych, do których stosuje się przepisy dotyczące zobowiązań podatkowych, ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich zapłaty, lecz nie później niż pod datą ostatniego dnia kwartału – w wysokości odsetek należnych na koniec kwartału.
Odsetki z tytułu nieterminowych płatności, analogicznie do pozostałych odsetek (np. od środków na rachunkach bankowych), klasyfikuje się do przychodów finansowych. Choć ta kategoria przychodów nie została wprost zdefiniowana w przepisach uor, to definicję tę można pośrednio ustalić na podstawie definicji wyniku operacji finansowych zawartej w art. 42 ust. 3 uor. Wskazuje ona, że przychody finansowe to w szczególności przychody z tytułu dywidend, odsetek, zysków ze zbycia oraz aktualizacji wartości inwestycji (innych niż wymienione w art. 28 ust. 1 pkt 1a uor), a także nadwyżki dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi. Zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej odsetki od nieterminowych płatności należności (z wyjątkiem należności funduszy specjalnych) należy zatem ująć na koncie 750 „Przychody finansowe”. Ewidencja szczegółowa prowadzona do tego konta powinna zapewnić wyodrębnienie co najmniej przychodów finansowych z tytułu udziałów w innych podmiotach gospodarczych oraz należne jednostce odsetki. Na schemacie zaprezentowano ujęcie operacji finansowych związanych z rozliczeniami z tytułu odsetek.
Zgodnie z załącznikiem nr 10 do rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej przychody finansowe z tytułu odsetek od nieterminowej zapłaty należności ujmuje się w pozycji G.II rachunku zysków i strat.