Czy do kosztów inwestycji polegającej na modernizacji i przeniesieniu szkoły można zaliczyć wydatki na wynajęcie pomieszczeń użytkowanych w trakcie prowadzenia prac inwestycyjnych?
Na pytania odpowiada Elżbieta Gaździk – specjalistka z zakresu rachunkowości budżetowej z wieloletnim doświadczeniem w pracy głównej księgowej jsfp.
W myśl art. 28 ust. 8 uor cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych, środków trwałych w budowie oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:
- niepodlegający odliczeniu podatek VAT i podatek akcyzowy;
- koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu finansowania składnika majątku i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.
Dopełnieniem tych regulacji są wyjaśnienia zawarte w pkt 6.6 KSR nr 11, zgodnie z którymi cena nabycia i (lub) koszt wytworzenia (w tym koszty finansowania zewnętrznego) stanowiące wartość początkową środka trwałego obejmują ogół kosztów pozostających w związku przyczynowo-skutkowym z jego pozyskaniem (w tym budową), poniesionych od dnia podjęcia udokumentowanej decyzji o pozyskaniu środka trwałego (w tym od dnia udokumentowania rozpoczęcia jego budowy) do dnia udokumentowanego przyjęcia go do użytkowania. To oznacza, że zaliczenie poniesionych kosztów do wartości początkowej środka trwałego jest możliwe tylko wówczas, gdy istnieje przyczynowo-skutkowy związek między poniesieniem tych kosztów a pozyskaniem środka trwałego, w tym jego budową.
Koszty wynajęcia pomieszczeń na czas modernizacji i przeniesienia szkoły nie mają bezpośredniego wpływu na ulepszenie środka trwałego. Choć poniesienie tych kosztów jest niezbędne do przeprowadzenia modernizacji, to stopień ich powiązania z inwestycją jest na tyle odległy, że nie uzasadnia uwzględnienia ich w wartości początkowej środka trwałego.