Jednostki samorządu terytorialnego mają nadal problem z ujmowaniem w sprawozdaniu Rb-NDS udzielanych ze swojego budżetu pożyczek „krótkoterminowych”, czyli takich, które są spłacane w tym samym roku. Wspomniane jednostki mają obowiązek je prezentować w sprawozdaniu za poszczególne kwartały. Zasadniczą kwestią jest to, czy takie pożyczki muszą być wykazane w planie po stronie rozchodów i przychodów.
Niejednokrotnie zdarza się, że organ wykonawczy – na podstawie upoważnienia udzielonego w uchwale budżetowej przez organ stanowiący – udziela np. samorządowej instytucji kultury pożyczki z budżetu, która zostaje zaciągnięta w marcu i ma być spłacona jeszcze w tym samym roku. Należy zwrócić uwagę, że instrukcja sporządzania sprawozdania Rb-NDS (określona w załączniku nr 37 do rozporządzenia) nie przewiduje wyłączenia obowiązku wykazywania takich pożyczek. To oznacza, że w sprawozdaniu za pierwszy kwartał roku budżetowego jst powinna wykazać tę kwotę w wierszu D22 „udzielone pożyczki” (zdaniem autorki: oczywiście bez planu, ponieważ organ wykonawczy korzysta z upoważnienia organu stanowiącego). W kolejnych kwartałach dane dotyczące udzielonej pożyczki muszą się natomiast pojawić w sprawozdaniu we wspomnianym wierszu D22 oraz w części dotyczącej przychodów – w wierszu D12 „spłata udzielonych pożyczek” (kwota spłaty).
Niestety interpretacje regionalnych izb obrachunkowych w tym zakresie nie są jednolite. Część izb uważa, że taka pożyczka powinna być zaplanowana w rozchodach, a część – że nie podlega ona planowaniu w budżecie gminy ani po stronie przychodów, ani po stronie rozchodów (np. uchwała Kolegium RIO w Rzeszowie, XXV/1474/2021).