Jak wiadomo, prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (leasingiem, zakupem pojazdu i paliwa, utrzymaniem itp.) jest zasadniczo ograniczone do 50% kwoty wynikającej z faktury (art. 86a ustawy o VAT). Jednostki sektora finansów publicznych odliczają także VAT od wydatków „mieszanych” do wysokości tzw. prewspółczynnika VAT (art. 86 ust. 2a–2h ustawy o VAT). Organy podatkowe nakazują jsfp stosowanie obu tych ograniczeń łącznie, czyli odliczenie kwoty VAT wynikającej z zastosowania prewspółczynnika VAT i dodatkowo jeszcze pomniejszenie wyniku o 50%.
Możliwe, że praktyka ta zmieni się za sprawą orzeczenia WSA w Warszawie z 24 czerwca 2022 r. (III SA/Wa 2905/21). Sąd uznał, że jsfp powinna pomniejszyć o 50% odliczenie VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, lecz nie jest już zobowiązana do dalszego uszczuplenia tej kwoty o wysokość prewspółczynnika VAT.
To przełomowe orzeczenie dotyczyło wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi do działalności statutowej i gospodarczej. Okazuje się, że jsfp mogą pominąć prewspółczynnik VAT i odliczać od tych wydatków połowę podatku. Niestety fiskus nie składa broni, gdyż do kancelarii zajmującej się sprawą (prowadzonej przez autorkę tego komentarza) wpłynął właśnie odpis skargi kasacyjnej organu. Ostateczne rozstrzygnięcie analizowanej kwestii będzie zatem należało do NSA. Możliwe jednak, że dla wielu podmiotów otwiera się kolejna droga do odzyskania wysokich kwot VAT.