Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) opublikował rekomendacje, które mogą być pomocne przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za 2022 r. Większość z nich będzie mieć zastosowanie przede wszystkim w jednostkach zarobkowych, jednak wyjaśnienia dotyczące inwentaryzacji są poparte przykładami odnoszącymi się do jednostek budżetowych.
Najnowsze rekomendacje nawiązują do rekomendacji „Sprawozdanie finansowe w czasie pandemii COID-19”, w których zostały opisane uproszczenia w zakresie spisu z natury. W ramach tych uproszczeń spis z natury, którego ustawowy termin przypadał na 2021 r., mógł być zastąpiony weryfikacją albo metodą hybrydową (zinwentaryzowaniem części składników metodą weryfikacji, a części – drogą spisu z natury). Warunkiem było pisemne uzasadnienie kierownika jednostki.
Większość jednostek nie skorzystała z tego uproszczenia w 2021 r. Te, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, stanęły przed dylematem wyznaczenia daty następnego spisu z natury przeprowadzanego w cyklu czteroletnim. Powstała bowiem wątpliwość, czy w świetle obowiązujących przepisów powinien to być rok 2022, czy może rok 2025. Zdaniem KSR zastosowanie uzasadnionego uproszczenia w 2021 r. było równoznaczne z dochowaniem ustawowego terminu spisu z natury. Mimo że jednostka zinwentaryzowała środki trwałe przez porównanie ich stanu ze stosownymi dokumentami, nie musiała wyznaczać kolejnego spisu już w 2022 r.
Należy mieć nadzieję, że kontrolujący uznają argumentację przedstawioną przez KSR. Można się z nią zapoznać, sięgając do przywołanych rekomendacji (opublikowanych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów: tinyurl.com/mf-ksr-23).