Wwyniku zmiany ustawy o pomocy społecznej rozszerzono możliwości uzyskania uprawnień w zawodzie pracownika socjalnego. Osoby wykonujące ten zawód mogą zdobyć dodatkowe kwalifikacje m.in. dzięki ukończeniu studiów podyplomowych. Uczelnie w Polsce posiadające doświadczenie w prowadzeniu studiów na kierunku „praca socjalna” zapewnią odpowiedni poziom realizacji standardów teoretycznego i praktycznego kształcenia specjalistycznego.
W art. 121b znowelizowanej ustawy określono również stopnie awansu zawodowego pracowników socjalnych. Wskazano warunki uzyskania awansu oraz doprecyzowano kryteria minimalnego poziomu wykształcenia i stażu pracy. Nowością jest wprowadzenie wymogu okresowej oceny pracownika socjalnego, która będzie przeprowadzana przez bezpośredniego przełożonego raz na 2 lata. Pracownik, który otrzyma dwie następujące po sobie oceny pozytywne i spełni warunki dotyczące poziomu wykształcenia, uzyska wyższy stopień awansu zawodowego.
Komentowane zmiany powinny pozytywnie wpłynąć na sytuację kadrową w jednostkach pomocy społecznej. Rozszerzenie grupy osób uprawnionych do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, umożliwienie im awansu zawodowego po spełnieniu ustawowych wymogów oraz zagwarantowanie w takiej sytuacji wzrostu wynagrodzenia (zamiast uzależnienia go od uznania pracodawcy i możliwości finansowych gminy) sprawi, że z jednej strony zyskają pracodawcy, którzy będą mogli uzupełnić braki kadrowe, a z drugiej – pracownicy, którzy będą mogli liczyć na zwiększenie dostępności zatrudnienia oraz poziomu płac. W konsekwencji ta grupa zawodowa, wykonująca bardzo trudną i odpowiedzialną pracę na rzecz społeczeństwa, zostanie doceniona finansowo i będzie mogła na nowo odczuć satysfakcję z wykonywanego zawodu.