W Rządowym Centrum Legislacji trwają obecnie prace zmierzające do zmiany części przepisów ustawy o finansach publicznych. Głównym celem nowelizacji jest uelastycznienie i usprawnienie działań związanych z prowadzeniem gospodarki finansowej jst. Nowe regulacje mają objąć zagadnienia z obszaru planowania, sprawozdawczości czy też naliczania odsetek.
Pozytywnie należy przede wszystkim ocenić pomysł rozszerzenia kompetencji organu wykonawczego jst do dokonywania zmian w budżecie i WPF. Organ ten będzie mógł zmienić plan dochodów, wprowadzając do niego środki, które są przeznaczone na określony cel i o których przeznaczeniu nie może swobodnie decydować organ stanowiący jst (nie ma w tym przypadku znaczenia, jaki podmiot przekazał wspomniane środki). Zarząd jst będzie mógł również skorzystać z upoważnienia do dokonywania przeniesień wydatków bieżących między działami – do kwoty określonej przez organ stanowiący jst. Uprawnienie to nie obejmie jednak wydatków na uposażenia i wynagrodzenia ze stosunku pracy.
Ponadto organ stanowiący będzie mógł upoważnić zarząd jst do modyfikowania limitów zobowiązań lub kwot wydatków na każde przedsięwzięcie wieloletnie zaplanowane w WPF (a więc nie tylko finansowane ze środków europejskich), jeśli nastąpią zmiany w realizacji tego przedsięwzięcia, a aktualizacja danych w WPF nie pogorszy wyniku budżetu jst dla każdego roku objętego prognozą.
Usprawnienie procesu wprowadzania zmian w planie budżetu to jeden z najważniejszych postulatów zgłaszanych przez środowisko samorządowe. Umożliwi bowiem szybkie i elastyczne działanie w ramach planowania i realizacji zadań jst w warunkach pandemii oraz wojny toczącej się w Ukrainie.