Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące nowych przepisów o pracy zdalnej (obowiązujących od 7 kwietnia br.). Zwróciła przy tym uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.
Zasadniczo pracodawca jest zobligowany uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy zdalnej złożony przez niektórych pracowników (np. kobiety w ciąży, rodziców dzieci do 4 lat). Obowiązek ten nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Pracodawca może odmówić, jeśli na wykonywanie obowiązków służbowych w takiej formie nie pozwala organizacja lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
We wspomnianych wyjaśnieniach odniesiono się również do problematyki okazjonalnej pracy zdalnej. Wskazano, że pracownik może wystąpić z wnioskiem o wykonywanie takiej pracy w wymiarze do 24 dni w roku kalendarzowym. Niedopuszczalne jest wydłużanie tego limitu w przepisach wewnątrzzakładowych. Jest on niezależny od wymiaru etatu i rozkładu czasu pracy. W razie zmiany pracodawcy w trakcie roku dni wykorzystanej okazjonalnej pracy zdalnej są wpisywane do świadectwa pracy i pracownik może wykorzystać pozostałe u nowego pracodawcy. Również w przypadku okazjonalnej pracy zdalnej pracodawca nie musi uwzględniać wniosku pracownika. Wyjaśnienia w tej sprawie opublikowano na stronie: tinyurl.com/pip-zdalna [dostęp: 16.05.2023].